Bolig_530x190

Lav rente gør låneomlægning attraktiv

Har du i dag et fastforrentet lån med en rente på 6 pct. eller højere, et rentetilpasningslån eller planer om optagelse af et nyt lån – så er det værd at overveje et fastforrentet lån på 4 pct. med afdrag. Renten har den seneste tid været faldende og dermed er kursen på 4 pct. obligationen blevet attraktiv.

Omlægning fra fastforrentet 6 pct. eller højere
Fordelen ved en omlægning er, at du får en lavere ydelse og dermed en besparelse i huslejen. Prisen er en højere restgæld. Det skyldes, at kursen på det nye 4 pct. lån er under kurs 100 samtidig med, at låneomlægningen er forbundet med omkostninger.

Omlæg rentetilpasningslån og få større sikkerhed
Intet tyder på, at hverken den faste eller variable rente vil stige meget inden for de næste måneder. Men på længere sigt er der vel næppe mange, som forventer, at renten vil falde yderligere – snarere tværtimod.

Den faste rente næsten historisk lav. Det giver mulighed for at få en fast lav ydelse i hele lånets løbetid. Ved at omlægge dit rentetilpasningslån til et 4 pct. fastforrentet obligationslån vil du nu og her få en højere månedlig ydelse, men du får også vished for ydelsen resten af lånets løbetid samt en god beskyttelse af friværdien i din bolig.

Læs mere om vestjyskBANK’s låneanbefaling her. For at få et mere præcist billede af dine muligheder er du meget velkommen til at kontakte os.


www.vestjyskhaanboldspil.dk

vestjyskHÅNDBOLDSPIL

vestjyskhaandboldspil.dk er tilbage - i år endnu mere spændende og dynamisk og med præmier for over 50.000 kr.

Vær med i kampen
højrente spot

vestjyskHØJRENTE

Kontoen er åben for indskud til og med
15. oktober 2010.

Få mere ud af din opsparing
vestjyskBANK Contact H134

Velkommen

Vil du finde en medarbejder eller skrive til os

Kontakt os
  • vestjyskBANK
  • Torvet 4-5
  • 7620 Lemvig
  • Tlf 96 63 20 00
  • Mandag-Fredag
  • 10.00-16.00
  • Torsdage
  • 10.00-17.00